01/07/2024 - 07/07/2024
Καρπενήσι Λευκάδα Πάργα
Καρπενήσι Λευκάδα Πάργα
Καρπενήσι απευθείας από Ηράκλειο. Το Καρπενήσι, όπως και όλος ο νομός, βρίσκεται σε ορεινή περιοχή σημαντικού φυσικού κάλλους, πλούσια σε βλάστηση. Η παραδοσιακή αρχιτεκτονική έχει διατηρηθεί σε αρκετό βαθμό, τόσο στα γύρω χωριά όσο και μέσα στην πόλη, με πλήθος καλοδιατηρημένων κτιρίων. Στην πόλη λειτουργεί το «Μουσείο Βουνού» και το «ΚΙΠΕ – Κέντρο Ιστορίας Πολιτισμού Ευρυτανίας» που διαθέτει διαμορφωμένες αίθουσες προβολών και εξοπλισμό σύγχρονης τεχνολογίας, εκεί ο επισκέπτης έχει τη δυνατότητα να παρακολουθήσει ταινίες επαυξημένης πραγματικότητας (που αφορούν την περιοχή της Ευρυτανίας). Ενώ στα γύρω χωριά υπάρχει πλήθος από λαογραφικά μουσεία. Σε απόσταση 11 χλμ. βρίσκεται και το χιονοδρομικό κέντρο του Βελουχιού. Επίσης, μπορείτε να επισκεφτείτε το φαράγγι Πάντα Βρέχει, το φαράγγι της Μαύρης Σπηλιάς και το φαράγγι Τσούκας.
Στο Καρπενήσι που δοξάζεται η σχέση Θεού και ανθρώπου, θα ανακαλύψετε σε κάθε γωνιά του πανορθόδοξα προσκυνήματα και ιερούς ναούς,που προσελκύουν κάθε χρόνο χιλιάδες προσκυνητές και ταξιδιώτες. Θρησκευτικά μνημεία και εκκλησίες άρρηκτα συνδεδεμένα με την πλούσια ιστορία και τον πολιτισμό αυτού του τόπου (π.χ. Ο καθεδρικός ναός της Αγίας Τριάδας, με το μικρό ηλιακό ρολόι στο καμπαναριό, η Μονή Προυσού, το Μοναστήρι των Δομιανών, ένα από τα σημαντικότερα θρησκευτικά μνημεία της ευρύτερης περιοχής με πολύτιμη προσφορά στο Έθνος και στην Ορθοδοξία καθώς και η Μονή Μεταμορφώσεως Σωτήρος Βράχας που την περίοδο της επανάστασης, αποτέλεσε καταφύγιο και ορμητήριο. Επίσης στην Ευρυτανία, βρίσκεται σε μια κατάφυτη περιοχή, που εισχωρεί μέσα στην ανατολική όχθη της μεγάλης λίμνης των κρεμαστών το ιστορικό μοναστήρι της Παναγίας της Τατάρνας.
Η παράδοση τοποθετεί την ίδρυση του μοναστηριού στις αρχές του 12ου αιώνα, συγκεκριμένα στο 1111.
-
Προορισμός
-
ΑναχωρήσειςΗράκλειο
-
Ώρες αναχώρησης01/07/2024
-
Ώρα επιστροφής07/07/2024
Περιλαμβάνονται
1η μέρα ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ - ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΠΛΟΙΟ
2η μέρα: ΠΕΙΡΑΙΑΣ – ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ
3η μέρα: ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ-ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΡΟΥΣΙΩΤΙΣΣΑ-ΜΙΚΡΟ/ΜΕΓΑΛΟ ΧΩΡΙΟ-ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ
4η μέρα : ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ- ΛΙΜΝΗ ΚΡΕΜΑΣΤΩΝ – ΛΕΥΚΑΔΑ
5η μέρα : ΠΡΕΒΕΖΑ – ΠΗΓΕΣ ΑΧΕΡΟΝΤΑ - ΠΑΡΓΑ
6η μέρα: ΝΥΔΡΙ – ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ – ΠΕΙΡΑΙΑΣ
7η μέρα ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Περιλαμβάνονται
Δεν Περιλαμβάνονται
Σημειώσεις
Το Καρπενήσι πρωτοχτίστηκε τα Βυζαντινά χρόνια. Βρίσκεται στους πρόποδες του Βελουχιού. Η πόλη έζησε πολλές καταστροφές από τους Τούρκους, Αρβανίτες, Αλβανούς. Εκεί τον 18ο αιώνα λειτούργησε η περίφημη σχολή Ευγένιου Γιαννούλη του Αιτωλού, απ’ την οποία βγήκαν πολλοί και ικανοί δάσκαλοι του γένους, όπως ο Αναστάσιος Γόρδιος, Γρηγόρης Μάνεσης και άλλοι. Είναι πόλη με μεγάλη τουριστική κίνηση περισσότερο το χειμώνα, λόγω του χιονοδρομικού κέντρου που διαθέτει.
Με την συμμετοχή σας στο ταξίδι αποδέχεστε τους όρους συμμετοχής που αναφέρονται στην ιστοσελίδα μας.
Προσκυνήστε στην ιερά Μονή της Παναγίας της Προυσιώτισσας
Χιλιάδες πιστοί έρχονται στο ιστορικό μοναστήρι και σημαντικό προσκύνημα της Ελλάδας για χάρη της θαυματουργής, όπως θεωρείται, εικόνας της Παναγιάς της Προυσιώτισσας. Σύμφωνα με τις επικρατέστερες παραδόσεις, έφτασε εδώ με θαυματουργό τρόπο από την Προύσα της Μικράς Ασίας, στα χρόνια της εικονομαχίας. Είναι καλυμμένη με ασημένιο και χρυσό πουκάμισο το οποίο θεωρείται δώρο του Γ. Καραϊσκάκη. Σε απόσταση 300 μ. από τη μονή, σε βραχώδες ύψωμα, ξεχωρίζει ο κομψός πύργος με το ρολόι.
Οι κρυμμένοι θησαυροί του Καρπενησίου
Η πανοραμική θέα από τον Άγιο Δημήτρη
Εξαιρετική θέα της περιοχής και ως το Βελούχι θα χαρείτε από τον καταπράσινο λόφο του Αγίου Δημητρίου με το εκκλησάκι που κτίστηκε το 1886. Βρίσκεται πολύ κοντά στο Καρπενήσι.