Βουδαπέστη απευθείας από Ηράκλειο Σεπτέμβριος
Βουδαπέστη απευθείας από Ηράκλειο Σεπτέμβριος
Κορυφαία αξιοθέατα στο ταξίδι μας στην Βουδαπέστη-Παραδουνάβια Χωριά είναι το μεγαλοπρεπές ανάκτορο του Σεμπρούν και τα παραδουνάβια χωριά της Ουγγαρίας.
Βουδαπέστη
Βουδαπέστη, η πρωτεύουσα της Ουγγαρίας , είναι μία από τις πιο όμορφες ευρωπαϊκές πόλεις . Είναι χτισμένη στις όχθες του Δούναβη που χωρίζει τη Βούδα από την Πέστη οι οποίες συνδέονται με γέφυρες. Η Βούδα βρίσκεται στη δυτική όχθη με καταπράσινους λόφους και πλακόστρωτα σοκάκια. Η Πέστη στην ανατολική όχθη μας γοητεύει με τις πανέμορφες λεωφόρους, τα πολυτελή μέγαρα και τη νυχτερινή ζωή που συναρπάζει.
Δεν πρέπει να παραλείψετε το «πέρασμα» από τη μεγαλύτερη πλατεία της Βουδαπέστης, την Πλατεία Ηρώων, που περιστοιχιζεται από τα αγάλματα των Ούγγρων βασιλέων.
Στο λόφο του Κάστρου θα βρείτε και την πιο νεομπαρόκ γειτονιά με τα λιθόστρωτα σοκάκια. Εκεί σας περιμένουν παλαιοπωλεία με νοσταλγικά παιχνίδια, μπαμπούσκες, παλιά τρενάκια και μουσικά κουτιά με μελωδίες Λιστ.
Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στη ιδιαίτερη κουζίνα της Ουγγαρίας , με βάση την πάπρικα και τα πολύ καλά και αγνά κρέατα. Οι συνταγές τους θυμίζουν περισσότερο Βαλκάνια παρά Κεντρική Ευρώπη.
![](https://www.roundtravel.gr/wp-content/uploads/2022/05/BUDAPEST27.jpg)
![](https://www.roundtravel.gr/wp-content/uploads/2022/10/shutterstock_1432781249-L.jpg)
-
Προορισμός
-
ΑναχωρήσειςΗράκλειο
-
Ώρες αναχώρησηςΗράκλειο – Βουδαπέστη 09:55 – 11:20
-
Ώρα επιστροφήςΒουδαπέστη – Ηράκλειο 06:00 – 09:15
-
Ημερομηνίες ΑναχώρησηςΕβδομαδιαίες Αναχωρήσεις τον Σεπτέμβριο
Περιλαμβάνονται
1η Ημέρα: Ηράκλειο – Βουδαπέστη. Ξενάγηση πόλης
2η μέρα: Βουδαπέστη – Ελεύθερη μέρα
3η μέρα: Βουδαπέστη – (Βραδινή κρουαζιέρα στο Δούναβη)
4η μέρα: Βουδαπέστη – (Παραδουνάβια Χωριά)
5η μέρα: Βουδαπέστη – Ηράκλειο
Περιλαμβάνονται
Δεν Περιλαμβάνονται
Προαιρετικά: • Ολοήμερη εκδρομή στα Παραδουνάβια χωριά 70€ το άτομο • Κρουαζιέρα στον Δούναβη 25€ το άτομο.
Σημειώσεις
Το παραπάνω ταξίδι έχει κοστολογηθεί με ημερομηνία 06/07/2024 πάντα σύμφωνα με την διαθεσιμότητα ναύλων και ξενοδοχείων.
To παραπάνω πρόγραμμα είναι ενδεικτικό, το τελικό πρόγραμμα θα είναι με το ενημερωτικό σας.
Προαιρετικά:
•
Ολοήμερη εκδρομή στα Παραδουνάβια χωριά 70€ το άτομο
•
Κρουαζιέρα στον Δούναβη 25€ το άτομο.